گوهر معرفت - عرفان و اخلاق کاربردی

پایگاه نشر علوم و معارف اسلام تحت اشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمد شاهرخ همدانی

پایگاه نشر علوم و معارف اسلام تحت اشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمد شاهرخ همدانی


حکایات (تزکیه نفس، خاطره ای از شهید آیت الله مدنی)

زندگی بزرگان از علما و شهدا، پر است از عبرت ها و درس هایی که باید سرمشق همه مومنان مخصوصا مسئولان باشد کسانی که وارستگی و تهذیب و تزکیه نفس را پیشه خود کرده بودند و بر حساب و کتاب در روز قیامت یقین و باور داشتند حکایتی که نقل می شود برگی از صفحات پر فروغ زندگانی شهید آیت الله سید اسد الله مدنی دومین شهید از شهدای گرانقدر محراب است که به مناسبت سالروز شهادت وی تقدیم می گردد.  

آن روز حاج آقا شیخ علی خاتمی، نماینده ولی فقیه ( رهبر فقید انقلاب حضرت آیت الله العظمی خمینی رحمة الله علیه ) در جهاد به نمایندگی از طرف بقیه صحبت کرد. صحبت‌های ایشان که تمام شد، حاج آقا ( شهید مدنی ) به هیچ نکته اخلاقی‌ای اشاره نکردند. اصرار همه بر این بود که حاج آقا خاتمی از شهید مدنی بخواهند که آن نکته اخلاقی را بگویند. چون خیلی برای همه مهم بود.

حاج آقا خاتمی اصرار کرد، ولی آقا چیزی نگفتند. بعد که جلسه تمام شد و نماز خوانده شد، آقا همه را برای ناهار نگه داشتند. ناهار ایشان هم یا آش بود یا آبگوشت که اگر مهمان ناخوانده‌ای مثل ما آمد، کار مشکل نشود و آب غذا را زیاد کنند. سفره پهن شد و آش را آوردند و ما همه با ولع آش را خوردیم. واقعا خیلی لذیذ بود. آقا فقط یک قاشق خوردند و دست کشیدند.

وقتی سفره جمع شد، آشپز متوجه شد که حاج آقا چیزی نخورده‌اند. جلو آمد و گفت: چطور آش نخوردید؟خودتان گفته بودید برای ناهارآش بگذارم. دوست نداشتید ؟

شهید مدنی گفتند: بی انصاف! آخر این غذا را خیلی لذیذ پخته‌ای، نمی‌شود خورد!

همه ما از خجالت آب شدیم که خدایا ! این چه جور آدمی است . ما شرمنده شدیم که با ولع آن غذا را خوردیم و ایشان چون غذا خیلی لذیذ بود ، یک قاشق خورد و دیگر نخورد . 

ارسال نظر و طرح سوال

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.