گوهر معرفت - عرفان و اخلاق کاربردی

پایگاه نشر علوم و معارف الهی تحت إشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمّد شاهرخ همدانی از شاگردان عارف کامل حضرت علّامه طهرانی اعلی الله مقامه

پایگاه نشر علوم و معارف الهی تحت إشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمّد شاهرخ همدانی از شاگردان عارف کامل حضرت علّامه طهرانی اعلی الله مقامه


حکایات (اسلام و کفر در میدان عمل و اخلاق)

از حذیفه روایت است از هشام که: در جنگ‏ بدر ظرفى از آب برداشتم که به یکى از برادران دینى خود که در گوشه میدان به روى زمین افتاده، خون از بدنش ریخته و در آستانه رحلت بود برسانم.

چون به او نزدیک شدم گفت: این آب را به آن مردى که در فلان‏ جا افتاده است برسان، که او از من تشنه‏ تر است.

چون به او رسانیدم گفت: فلان برادر من در آن سوى میدان به روى خاک افتاده و از من تشنه ‏تر است، آب را به وى برسان! چون آب را به او رسانیدم، دیدم جان داده است. چون به بالین دوّمى شتافتم، دیدم جان داده است. با عجله و شتاب خود را به سر اوّلى رسانیدم تا آب را به او دهم، دیدم او هم جان داده است! کاسه آب بر دستش بود و سه شهید راه حقّ در عین تشنگى و جراحت جان سپردند و ایثار کردند.

اینها همه در آستانه توحید و عرفان الهى و تعلیم قرآنى بود که:

"فَبِذلِکَ فَلیَفرَحوا هُوَ خَیرٌ مِمّا یَجمَعونَ‏." این آیه با ضمیر و دل و جانشان خمیر شده، و معجون خاصّ و مرکّب واحدى پدید آورده است.

این حدیث را قیاس کنید با سربازان فرانسوى که با ناپلئون در روسیّه براى شکست آن قوم مى ‏جنگیدند.

در تاریخ ناپلئون آمده است که: چون سربازان وى به سرماى سخت و شکننده روسیّه در فصل زمستان مواجه شدند، براى آنکه دستشان را گرم کنند شکم مجروحین را که روى زمین افتاده بودند مى ‏شکافتند و دو دست خود را در شکم‏ هایشان فرومى ‏بردند.

این است جنگ کافر و هدف وى، و آن است جنگ مسلمان پیرو قرآن و هدف وى.

 علامه طهرانی قدّس سرّه.

نور ملکوت قرآن، ج 4، ص 145.

ارسال نظر و طرح سوال

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.