گوهر معرفت - عرفان و اخلاق کاربردی

پایگاه نشر علوم و معارف الهی تحت إشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمّد شاهرخ همدانی

پایگاه نشر علوم و معارف الهی تحت إشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمّد شاهرخ همدانی


بشنو از نی (علّامه مجلسی و کتاب بحارالانوار از منظر علّامه طباطبایی رحمة الله علیهما)

علّامه طباطبائى‏ قدَّس اللَه تربتَه به کتاب «بحار الانوار» جدّ ما مرحوم علّامه مجلسى‏ بسیار ارج مى ‏نهادند و آن را بهترین دائرة المعارف شیعه از نقطه نظر جمع اخبار مى ‏دانستند؛ و بالاخصّ کیفیّت تفصیل فصول و تبویب ابواب آن که بر نَهج مطلوب، در هر کتابى ابواب را مرتّباً احصاء فرموده است و سپس در هر بابى به ترتیب، آیات مناسب را از سوره حمد تا آخر قرآن آورده و سپس به تفسیر إجمالى این آیات به ترتیب پرداخته است، و پس از آن جمیع روایاتى که در این باب از معصومین علیهم السّلام وارد شده است مرتّباً بیان کرده است، و در ذیل هر روایت و نیز در آخر باب اگر نیازى بشرح و بیان داشته، بیانى از خود ایراد نموده است.

و معتقد بودند که‏ علّامه مجلسى‏، یک نفر حامى مذهب و احیاء کننده آثار و روایات ائمّه علیهم السّلام بوده، و مقام علمى و سعه اطّلاع و طولِ باع او قابل تقدیر. و از کیفیّت ورود در بحث و جرح و تعدیل مطالب وارده در «مِرءَاة العقول» علمیّت این مجتهد خبیر معلوم مى‏ شود؛ و اینکه زحمات او تا چه حدّ قابل تقدیر است.

ولیکن معذلک (با وجود اجتهاد و بصیرت در فنّ روایات و احادیث) در مسائل عمیقه فلسفیّه وارد نبوده است؛ و مانند شیخ مفید، و سیّد مرتضى‏، و خواجه نصیر الدّین طوسى‏، و علّامه حِلّى‏ که از متکلّمین شیعه و پاسداران و حافظان مکتب بوده ‏اند نبوده است.

و بنابراین در بعضى از بیاناتى که دارد دچار اشتباه گردیده است، و این امر موجب تنزّل این دائرة المعارف مى‏ گردد. و بر این اصل بنا شد در بحارالانوارى که طبع جدید مى ‏شود، ایشان یک دوره مرور و مطالعه نموده و هر جا که نیاز به بیان دارد تعلیقه بنویسند؛ تا این کتاب پر ارزش، با این تعلیقات، مستواى علمى خود را حفظ کند.

 منبع: 

مهر تابان، متن، ص: 55 تالیف حضرت علامه طهرانی ره


ارسال نظر و طرح سوال

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.