گوهر معرفت - عرفان و اخلاق کاربردی

پایگاه نشر علوم و معارف الهی تحت إشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمّد شاهرخ همدانی از شاگردان عارف کامل حضرت علّامه طهرانی اعلی الله مقامه

پایگاه نشر علوم و معارف الهی تحت إشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمّد شاهرخ همدانی از شاگردان عارف کامل حضرت علّامه طهرانی اعلی الله مقامه


سیر الی الله بدون جلال امکان ندارد

عارف کامل و عالم ربانی حضرت علامه طهرانی رحمة الله علیه می فرمودند:

یکروز یکى از رفقا (و از شاگردان مرحوم حداد) در عالم رویا دیده بود: هوا به شدّت گرم است و رفقا هم در منزل ایشان کم و بیش مجتمعند و همه تشنه، و از شدّت تشنگى لَه لَه میزنند. در اینحال آقا حاج سیّد هاشم (حداد) وارد شد با همان پیراهن عربى بلند و سر برهنه، و یک قالب تمام یخ در زیر بغل دارد و هى فریاد میزند: بیائید از این یخها و آبهاى خوشگوار بنوشید! ولى ابداً کسى گوش نمیدهد و گوئى اصلًا صداى ایشان را نمى ‏شنود.

حضرت آقا (حاج سید هاشم حداد) کراراً می فرمودند: این راه مستلزم ایثار و از خود گذشتگى است؛ و بعضى از رفقاى ما تنبل‏ اند و حاضر براى انفاق و ایثار نیستند، و لذا متوقّف مى‏ مانند. من براى ملاقات و دیدار آنها زیاد به کاظمین علیهما السّلام میروم و شبها و روزها مى‏ مانم، ولیکن این کافى نیست. زیرا در مجالس انس و مذاکرات، پیوسته ذکر جمال مى‏ شود، و وَجد و نشاطى حاصل می گردد؛ امّا همینکه بخواهم گوشى از کسى بگیرم همه فرار مى‏ کنند و کسى باقى نمى‏ ماند؛ و بالاخره بدون جلال که کار تمام نمى ‏شود؛ و لهذا من متحیّرم در کار بسیارى از ایشان، آنگاه با چه لطائفُ الحیَلى و چه رمزهائى که نه کاسه بشکند و نه دست بسوزد، باید بعضى از اوقات، آنان را وادار به امرى خلاف طبع و میلشان بنمایم تا فى الجمله تمکینى پیدا نمایند و راهشان استوار گردد.

آن رویاى قالب یخ صحیح بوده است، امّا احساس تشنگى براى رفقا مستلزم صرف نظر از علاقه‏هاى دنیویّه و انفاق مال و وقت و عِرْض و آبرو در راه خداست و اینها راضى نمى‏ شوند، فلهذا با وجود تشنگى، احساس آنرا نمى ‏کنند، و احساس لزومِ نوشیدن آب سرد و گوارا و ماء مَعین را نمى ‏نمایند. و به قدرى این مسأله روشن، و طرفین میزان دقیق است که انسان تعجّب مى‏ نماید.

منبع: کتاب روح مجرد

ارسال نظر و طرح سوال

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.