گوهر معرفت - عرفان و اخلاق کاربردی

پایگاه نشر علوم و معارف الهی تحت إشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمّد شاهرخ همدانی

پایگاه نشر علوم و معارف الهی تحت إشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمّد شاهرخ همدانی


ضرورت حفظ القاب و عناوین حوزوی و بکارگیری آنها

عارف بی نظیر حضرت علامه طهرانی رحمة الله علیه قائل بودند که عناوین و القاب حوزوی مانند "سید" و "شیخ" از مزایاى اسلام و القاب خاصه و مُعرِّف مکتب و آئین است و با مشکلات شهداء و علماى اسلام و شیعه در طول چهارده قرن به دست آمده و حیف است آنها را به رایگان زود از دست بدهیم

بسم الله الرحمن الرحیم

ضرورت حفظ القاب و عناوین حوزوی و بکارگیری آنها

منبع: کتاب امام شناسى، تالیف حضرت علامه طهرانی ره ج‏17، ص: 240

یکى از موارد اشتباه، حذف کلمه «سَیِّد، شیْخ، میرزا» مى ‏باشد که در روزنامه ‏ها و مجلّات و کتاب ها و وسائل پخش خبر و غیرها ابداً کلمه سیّد یا شیخ یا میرزا را استعمال نمى ‏کنند.

لابد دلیلشان این است که این ألفاظ، عبارت عربى است و لسان عربى، اجنبى است و ما ایرانیان که باید به أصل خویشتن بازگشت نمائیم نباید اینها را استعمال کنیم.

البته این بهانه است.! حقّ مطلب آن است که آنان از روح سیّد مرتضى، و سیّد رضى، و سیّد بن طاووس، و سیّد محمد باقر شفتى، و سایر سادات مى ‏گریزند. و از روح شیخ مفید، و شیخ صدوق، و شیخ طوسى، و از روح میرزا محمّد حسن شیرازى، و میرزا محمد تقى شیرازى، و میرزا محمّد حسین نائینى، و امثالهم مى ‏گریزند و بردن نام و لقبشان به عنوان نمونه‏ هاى علم و القاب بارز ریاست در تشیّع و اسلام هراس دارند.

و گرنه عنوان دکتر و پروفسور در کلماتشان و امضاهایشان فراوان است. ایشان با خصوص لغت عرب چون لغت قرآن، و لغت نهج البلاغه و لغت روایات و فقه و تفسیر مى ‏باشد دشمنى دارند، نه با مطلق لغت أجنبى و گرنه ببینید این لغات روزمرّه که هر عالم و عامى استعمال مى‏ کند مانند پارکینگ، و پلاک، و نمره، و فامیل، و ایده، و امثالها به قدرى فراوان است که از إحصاء بیرون مى‏باشد.

آنها در اخبار مى ‏گویند: آیة الله عبد الکریم حائرى و لفظ شیخ را که سند عظمت و علم و ریاست علمى است از سرش إسقاط مى‏ کنند. اما محال است که لفظ دکتر را بردارند و بگویند: سیّد محمّد حسین بهشتى. حتماً و حتماً مى ‏گویند: دکتر بهشتى، و دکتر مفتّح.

حالا ما به أطبّا و حکماى علم طبّ کار نداریم که لفظ دکتر را از سابق جزو اسم خود نموده و به جاى حکیم باشى استعمال مى‏ کنند، گفتار ما در متخصِّصین أدبیات و یا فلسفه اسلامى است که بجاى لفظ مجتهد که سابقاً فخریّه آنان به حساب مى ‏آمد، اینک لفظ دکتر جانشین آن شده است، و حتّى با این لفظ هم امضاء مى‏ کنند.

بارى سخن بر خصوص کلمه سیّد و شیخ و میرزا بود که اینها از مزایاى اسلام و القاب خاصه و مُعرِّف مکتب و آئین است و با مشکلات و زحمتهاى جانفرساى شهداء و علماى اسلام و شیعه در طول چهارده قرن به دست آمده است. حیف است آنها را به رایگان زود از دست بدهیم.

ارسال نظر و طرح سوال

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.