گوهر معرفت - عرفان و اخلاق کاربردی

پایگاه نشر علوم و معارف الهی تحت إشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمّد شاهرخ همدانی

پایگاه نشر علوم و معارف الهی تحت إشراف حجة الاسلام حاج شیخ محمّد شاهرخ همدانی


حکایات (استمرار حالات روزه)

یکی از شاگردان حضرت علامه طهرانی رحمة الله علیه نقل می کرد: قبل از ماه مبارک رمضان خدمت حضرت علامه رسیدم ایشان یک دستوراتی درباره ماه رمضان و روزه و کیفیت آن و خلاصه حالات سالک الی الله در این ماه فرمودند،

یکی از شاگردان حضرت علامه طهرانی رحمة الله علیه نقل می کرد: قبل از ماه مبارک رمضان خدمت حضرت علامه رسیدم ایشان یک دستوراتی درباره ماه رمضان و روزه و کیفیت آن و خلاصه حالات سالک الی الله در این ماه فرمودند، ما با توجه به این دستورات و مراقبه وارد ماه رمضان شدیم و برکات و فیوضاتی نصیب شد و از طرفی مطالبی هم کشف شد؛ پس از پایان ماه رمضان خدمت حضرت علامه رفتم و عرض کردم: ای کاش ماه مبارک ادامه پیدا می کرد و ما همان حال و استفاده را داشتیم. حضرت آقا فرمودند: این دست خودت است! یعنی آن حالی که انسان در ماه مبارک پیدا می کند، بیشترش به وضعیت و خواست و ارادۀ خود انسان برمی گردد.!

خیلی تعجب کردم! عرض کردم: چطور دست من است؟ ماه مبارک که دست من نیست؟ ایشان فرمودند: بله درست است که ماه رمضان خصوصیاتی دارد اما خودت می توانی آن را ادامه بدهی یعنی همان حال و هوای ماه رمضان را می توانی بکشانی و استمرار ببخشی. بعد فرمودند: می توانی امتحان کنی. فردا بلند شو سحری بخور به این نیّت و با این توجه که در ضیافت خدا قرار داری و نیتت همان نیّت روزۀ خاصّ الخاص که روزۀ اولیاء الهی است قرار بده، همان مراقبه را داشته باش و به همان کیفیتِ ایام ماه مبارک عمل کن و جوابش را هم برای من بیاور.

می گفت: من رفتم و آنچه را که ایشان فرموده بودند، انجام دادم، دیدم عجب همان حال ماه مبارک است و هیچ تغییری نکرده (البته برخی از حالات مربوط به خود ماه است که در سایر ایام نیست) همان حال و نورانیت و روحانیت الآن هم هست.

وقتی این مطلب را برای علامه بازگو کردم فرمودند: می دانی چرا ماه مبارک رمضان در یک چنین حال و هوایی هستی؟ چون همۀ مردم در یک چنین وضعیتی هستند، قبل از ماه می گویند: دارد ماه رمضان می آید ماه صیام می آید و نفسشان را برای یک تحوّل و تغییر آماده و مهیا می کنند، نفس که آماده بشود، تصرّف در مثال و ملکوت است و این کار انجام می دهد. (از این فرمایش حضرت علامه می توان به تاثیر حال و هوای نفوس دیگران در نفس خود پی برد)

ارسال نظر و طرح سوال

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی